Podsumowanie Polsko-Niemieckich Stołów Wielkanocnych


23-03-2015

„Pisanki, pisanki – jajka malowane. Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…” – tak śpiewają dzieci i to absolutna prawda, co udowodnili uczestnicy Polsko-Niemieckich Stołów Wielkanocnych. W trakcie 3-dniowych spotkań, grupa Polaków z gminy Babimost i Niemców z gminy Neuruppin przyswajała tajniki związane z tradycyjnymi przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych.

W piątek w godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty pieczenia chleba, gdzie wszyscy poznali tradycyjny proces wypieku chleba, w którym uczestniczyli. Poznali składniki, które należy dodawać do ciasta oraz sam proces wypieku.

Drugiego dnia odbyły się warsztaty dekoracyjne, na których wykonywano ozdoby świąteczne różnymi metodami. Były stroiki świąteczne, pisanki, przystrojenia potraw oraz wykorzystanie techniki decupage przy wykonywaniu ozdób. Następnie uczestnicy zwiedzili pomieszczenia KGW na terenie gminy Babimost i zapoznali się z miejscowymi gospodyniami. Na zakończenie dnia odbyły się warsztaty kulinarne, na których wykonywano potrawy tradycyjnie związane z Wielkanocą – były świąteczne baby, baranki, dania mięsne oraz różne przystawki i przekąski. Ponadto uczestnicy zasięgnęli rady jak ciekawie przyozdobić półmisek z potrawą.

Trzeciego dnia odbyła się II część Warsztatów Kulinarnych oraz pokaz stołów wielkanocnych. Na podsumowaniu wręczone zostały nagrody za najlepiej przystrojone potrawy oraz za najsmaczniejsze potrawy. Podczas całości podsumowania na scenie grała Kapela podwórkowa „Swoja Wiara” prezentując utwory o wiośnie, Wielkanocy i tradycyjne utwory ludowe. Nie obyło się również bez dedykacji jednego z wielu utworów dla Grupy Niemieckiej. Podczas podsumowania wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać dekoracje oraz posmakować potrawy przygotowane przez uczestników.

Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Partner niemiecki wyraził chęć dalszej współpracy na niwie kulturalnej co na pewno nie pozostanie bez echa. 


 


ZAPRASZAMY DO GALERII