Tak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości

12-11-2015

11 listopada świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę Niepodległości. Naród pozbawiony własnego Państwa, rozdarty przez zaborców i intensywnie wynarodowiany, zachował mimo tych działań jedność i swoją tożsamość. Dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym Państwie jednak musimy pamiętać o dokonaniach naszych przodków, którzy z poświeceniem własnego zdrowia i życia walczyli o naszą Polskę.

Jak co roku po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień Burmistrza Babimostu.

W holu Sali Widowiskowej wszyscy mogli podziwiać fantastyczne modele statków autorstwa Tadeusza Kubiaka - ubiegłorocznego laureata nagrody Burmistrza Babimostu w kategorii "Kultura". Uroczystość w sali rozpoczął zespół "The Friends" działający przy Ośrodku Kultury, który wykonał pieśni patriotyczne.

Wyróżnienia za upowszechnianie i ochronę kultury otrzymali: Wiktoria Olender, Andżelika Drozda, Dominika Malinowska, Kamil Knobel oraz Adam Knobel. Wszystkie osoby aktywnie tworzą kulturę ludową i promują naszą gminę występami w całym kraju.

W kategorii „Twórczość Artystyczna” nagrody otrzymali Jarosław Fabiś, Sebastian Kargul, Zbigniew Wołek, Tomasz Zarzycki, Krzysztof Fiołka.

Za wybitne osiągnięcia sportowe nagrodę otrzymał Wojciech Malajka – zawodnik kadry narodowej w Unihokeju.

Za podejmowanie inicjatyw społecznych i bezinteresowną pracę na rzecz społeczności lokalnej nagrodę otrzymał Ryszard Dajek – wieloletni działacz struktur OSP w Babimoście.

W kategorii „Gospodarka” nagroda została przyznana PKN Orlen S.A. za wkład w rozwój gospodarczy gminy oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Uroczystość była też doskonałą okazją do wręczenia odznak miejscowym pszczelarzom. Odznaki brązowe, srebrne i złote zostały przyznane przez Polski Związek Pszczelarski, a wręczone przez Burmistrza Babimostu – Bernarda Radnego oraz Prezes Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Babimoście – Stanisława Baer.

Złote odznaki otrzymał Kazimierz Baumgart, Piotr Szymański oraz Antoni Dulat. Odznaki srebrne powędrowały do Mariusza Ruta oraz Dariusza Palickiego. Odznaki koloru brązowego odebrali: Bernard Flak, Leszek Bułczyński, Władysław Rusewicz, Jan Kaczkowski, Władysław Kotwicki.

Na zakończenie tak wspaniałej uroczystości odbył się koncert w wykonaniu artystów Teatru Rozrywki „Trójkąt” – „I nam wolno śpiewać też – piosenki nieco zapomniane”.