Projekt Laboratorium Kreatywności

W dniach 17 – 18 września 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbyło się „Laboratorium Kreatywności”  Projekt w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura.

Celem projektu było rozbudzenie ciekawości dzieci i młodzieży, zachęcenie ich do uczestnictwa w kulturze, realizowania własnych pomysłów artystycznych i naukowych. W projekcie wzięli udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych wraz z wychowawcami , którzy przystąpili do warsztatów kreatywnych poprzez podejmowanie grupowych pomysłów. Uczestnicy projektu skorzystali z 5 bloków o różnych tematykach dostosowanych do wieku, z podziałem na dwie części rozłożonych na dwa dni.
Pierwsza część przeznaczona była dla uczniów z klas 1-4, która odbyła się w pierwszym dniu projektu, a w drugiej części wzięli udział uczniowie z klas 5-8 następnego dnia.

Pierwszy blok, to warsztaty „Glina Kreatywnie”. Zabawa gliną, ziemią, piaskiem i wodą w poszukiwaniu swojej dziecięcej duszy. Praca z gliną rozwija wyobraźnię, kreatywność, sprawności manualne.
Drugi blok – warsztaty „Słomki Kreatywne”. Zadaniem uczestników było skonstruowanie  wymyślonej przez grupę konstrukcji. Następna grupa mogła skorzystać z pomysłu wcześniejszej grupy, żeby kolejna konstrukcja była inna i nie nawiązywała do czyjejś myśli.
Trzeci blok – warsztaty „Roboty Kreatywne”. Pod okiem instruktora uczestnicy budowali kreatywne roboty i tworzyli dla nich program, aby ożywić stworzone roboty.
Czwarty blok –warsztaty ”Folia Kreatywnie”. Malowanie na folii, która pozwoliła na eksperymentowanie, artystyczne działanie.
Piąty blok – „Kino Sferyczne”.  W trakcie pokazu dzieci miały możliwość obejrzeć trójwymiarową przestrzeń kosmiczną.

Treści zawarte w programie były nie tylko nauką, ale przede wszystkim zabawą zachęcającą do kreatywności i twórczego myślenia.  Dzięki projektowi dzieci i młodzież poszerzyły swoją wiedzę i zdobyły umiejętności poprzez odkrywanie swoich możliwości. Na zakończenie  warsztatów wystąpił zespół Koźlarski nawiązując do kultury regionu.

Organizator województwa Lubuskiego - Regionalny Centrum Kultury
Kordynator projektu - Barbara Rakucka